Styl časopisu Cuba

Reinaldo o svém působení novináře pro státní periodikum moc nemluví. Když už to dělá, jde z jeho hlasu cítit směs zklamání a úlevy. Zklamání, kvůli tomu, že se cítí zodpovědný za vznik tolika stereotypů a úlevy protože když ho vyhodili z novin Juventud Rebelde stal se svobodným člověkem. Významné místo v jeho vzpomínkách má časopis Cuba Internacional, kde pracoval skoro patnáct let.

U nás doma jsme si vytvořili jednu kategorii zpráv, které nazýváme jménem tohoto periodika. Když regionální zpravodaj mluví v televizi o zázracích, které se dějí v továrně na baterie, aniž by zmínil, kolik jich ve skutečnosti vyrobí. V té chvíli se na sebe s Reinaldem podíváme, zasmějeme se a utvrdíme se v tom, že se zase jedná o hrozný styl odpovídající časopisu Cuba. Když se v tisku objeví článek, který v růžových barvách líčí život na malém provinčním městečku, taky to přičteme redakci, která už toho tolik zničila.

Mayerín, na rozdíl od Reinalda, právě absolvovala na fakultě sociální komunikace. Občas mi volá z telefonní budky, aby mi povykládala o svém posledním článku na jedné webové stránce se kterou spolupracuje. „Vidělas, co jsem dokázala propašovat do třetího řádku, druhého odstavce?“ Tak se jdu podívat na odvahu mé kamarádky, novinářky a zjistím, že místo oslovení „náš milovaný a neporazitelný vrchní velitel“ napsala pouze Fidel Castro. A tomu říkám troufalost!

Několik generací, muselo čelit nástrahám cenzury, ideologické propagandě a obdivovat se moci. Mimo jiné se náš národního tisk dopouští hanebností jako je přikrášlování reality, používání národního prostředí jako vitríny falešných úspěchů a zaplnění tisku chybnými a nadsazenými zprávami o Kubě. Jestliže ve čtenářích a divácích zanechávají tato překrucování hořkou pachuť, pro novináře jsou následky ještě daleko horší.
Novináři končí tak, že zaprodávají svoje slovo, aby se nedostali do problému anebo aby získali nějaké výhody. Sociální prestiž novinářů je den ode dne menší a tisk se stává nástrojem politické nadvlády. A tak novinář, který jako dítě snil o tom, že odkryje velký skandál nebo bude podrobně vyšetřovat nějaký případ, tak tomu zbyde buď se přizpůsobit, nebo změnit obor. Buď bude pokračovat v přibarvování reality, nebo bude vládou prohlášený za „ex-novináře“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s