Moje láska nejsi ty, je to Santiaguito

Santiago Feliú, písničkář, charakteristický pro svou generaci, byl po léta autorem hrající ve stylu Nueva Trova, kterého jsem poslouchala nejčastěji. Náměty jeho písní se vzdalovaly otřepané poetice jeho současníků a vytvořil si tak osobní a nenapodobitelný styl. V jeho textech byla určitá tvrdost skutečného života bez přikrášlovaní, ale nepostrádající lyričnost. On sám se lišil od ostatních. Od těch, kteří se jednou chovali jako povstalci a nakonec skončili jako přívrženci vlády. Od těch vlasatců ze kterých se staly osoby ostříhané po vojensku, na krátko. Od těch alternativců kteří se změnili ve funcionáře v košilích.

On se lišil, byl vítaná osoba na festivalech, je autorem písně „Para Bárbara“ a často seúčastnil dýchánků kde hrál na kytaru, pil rum a návštevníci byli jeho tóny okouzleny. V našem obýváku občas hrával a převapilo nás vidět ho, jak si pro sebe mumlá, když špatně intonoval. Stejně jako Baudelairův albatros, který sice létá vysoko ale na palubě lodi působí poněkud neohrabaně… ta loď v tomto případě uvízla na pevnině. Jevil se snadno pochopitelný, blízký, lidský, bez arogance. Byl jedním z nás, stejný jako my.

Když zemřel, pamatovali jsme si ho s dokonalou kšticí vlasů s jeho barevnými náramky na zápěstí, v tmavém módním oblečení. Zbývalo mu ještě tolik života, tolik akordů, byl bojácný, neuctivý a navždy mladý. Odešel jako tyhle „debilní dny, které taky odejdou“. Tentokrát neměl pravdu „ty nejsi moje láska“ ale taky to není někdo jiný… je to Santiaguito, který uprostřed noci zahrál poslední tóny, dopil svůj poslední doušek a nechal nás tu navždy se svojí hudbou.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s