Neviditelný veletrh

feria_del_libroZa dveřmi je další mezinárodní knižní veletrh. Sotva se ale dá jeho průbeh postřehnout mezi zdmi veletržních pavilónů. Tato tajemná událost je schopna se protlouct, přestože se národní tisk o tomto veletrhu nikdy nezmiňuje. Za jejím vznikem je řada odříkání, nekonečné pracovní doby a velice bídné platy, za tím vším stojí nejvetší vydavatelství na ostrově. Za každou vytištěnou stránkou stojí mnoho nepříjemností a improvizace.

Kubánský intstit knihy (ICL), je hlavním organizátorem této oslavy četby, který se koná každý únor. Nicméně samotný státní orgán, který kontroluje literární produkci, je již vyčerpaný z korupčních skandalů a nedostatku prostředků. Ředitelka ICL Zuleica Romay se pokusila odstoupit několik týdnů před zahájením veletrhu. Prozatím není jasné, jestli jí bude dovoleno „zbavit se“ svých povinností a nebo bude nucena zůstat na svém dosavadním místě.

Mnozí z lidí, kteří spolupracují na tomto 33. konání veletrhu, dělají mravenčí práci a snaží se zabránit zhroucení mraveniště. Úspěchy, které budou přičteny na vrub kubánské vládě, jsou plodem osobních obětí a křivd, které žádný sindikát nepřizná. Obědy, které se odloží nebo se nikdy nekonají. Rozhodnutí vydavatelů, které se nedají aplikovat, protože prvně je třeba se poradit se soudruhy z vyšších míst. Pracovníci si přinášejí svoje věci z domova, aby mohli vyzdobit veletržní místo. Z důvodu nedostatku firemního benzínu jsou knihy přepravovány v kufrech osobních aut, nebo taky v košících na kolech. Zásobování s vodou se nikdy k zaměstnancům nedostane…

Skrytý veletrh, se nikdy neobjeví ani ve statistikách ani v novinových titulcích.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s