Rasa a identita

Druhá strana kubánského občanského průkazu, s kolonkou upřesňující barvu pleti

Druhá strana kubánského občanského průkazu, s kolonkou upřesňující barvu pleti

Dítě se narodí a během pár hodin mu jeho čerstvě nabyté jméno zapíší do matriky. Uběhne několik dní a rodiče obdrží rodný list dítětě a vzápětí takzvaný „průkaz nezletilého“. Bez průkazu by jejich dítě nemohlo získat zboží na příděl, zapsat se do školy, získat práci, cestovat v dálkovém autobusu, dokonce ani uložit si v obchodě své osobní věci do skříňky. Tento dokument se stane součásti jeho každodenního života. Na přední straně najdeme unikátní kombinaci 11 čísel, na tom malém kousku kartonu jsou zapsané jeho osobní i geografické údaje… ale také určité detaily o fyzickém vzhledu.

Na první pohled to vypadá jako písmenko na druhé straně občanského průkazu, ale toto počáteční písmeno objasňuje barvu naší pleti.
Souhláska, která určuje mezi jakou rasu patříme, rozděluje nás do skupin. Místo aby úřady volaly po ukončení této formy diskriminace, se kubánský matriční úřad stále stále snaží udržet toto rasové dělení pro všechny občany. Spolu s datem narození a adresou trvalého bydliště se na průkazu také upřesňuje jestli jsme bílí, míšenci či černí. Přidělení písmene „B“, „M“ či „Č“ v zemi kde se rasy tak mísí se setkává často s naprostou úřednickou subjektivitou.

Mezi důležitými věcmi, jako je ukončení dějících se nespravedlností a vyžadování tolika zákonů, by se zdálo nicotné bojovat za zrušení této kolonky v občanském průkazu. Nicméně, to že je to drobnost, neznamená, že to není důležité. Zvlášť, pokud na průkazu je fotka, na které samotné se dá vidět, jak vlastně vypadáme.
Žádný s občanů nesmí být hodnocen na základě barvy své pleti, ani být zařazem do nějaké kategorie podle toho kolik jeho pleť obsahuje pigmentu.

Takovéto úřednické zdržování je hodno spíše vězení než matričního úřadu. Není to otázka barvy kůže ale jde o princip.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s