Želvím krokem

Kreslení vtip ze Santany

Kreslení vtip, autor Santana: Zadívej se na pevný bod a uvidíš, že se pohybujeme.

Všechno se hýbe tak neohrabaně a pomalu. Dokonce se zdá, že i slunci to trvá nahoře o něco déle než normálně. Hodinky neznají pojem přesnost a minutová ručička se zdá být zbytečná. Domluvit si schůzku na 15:15 nebo 10:40 se jeví jako pedanství uspěchaných. Čas je otravný a táhne se jako marmeláda z guavy s moc cukrem.

“Jestliže jsi přesný, máš dva problémy“  varuje zaměstnankyně  klienta, který něco nutně potřebuje a tak přijde do jejího obchodu dřív. Ten muž se potí, bubnuje prsty, zatímco ona si stříhá své dlouhé nehty, předtím než něco naťuká do pokladny. Fronta za ním situaci pozoruje s posměchem, „další uspěchanec“ řekne mu mrzutě jedna paní. Žijeme v zemi, kde se přesnost vykládá jako neomalenost a být přesný je troufalost, která je velmi blízká divnosti. Ostrov, jako by byl ve zpomaleném záběru, každý pohyb jako by si žádal povolení. Velký kaiman, který zívá a zívá, roztažený v karibských vodách.

Ten kdo během pracovní doby, stihne vyřešit dva úkoly, může se cítí šťastný, Běžně se totiž nestihne ani jedna. Na každém rohu člověk narazí na oznámení “ Dnes pro deratizaci zavřeno“, „v pátek pro veřejnost zavřeno“. Nebo frázi známou z vlády Raúla Castra „beze spěchu ale bez pauzy“. Zrušeno, odloženo, odsunuto, přesunuto… to jsou nejpoužívanější slova když člověk něco vyřizuje.

Želví krok jde vidět na každém kroku. Od úřednických kanceláří a zastávek autobusů po rekreační centra. Hlavním kdo těží z této  vláčnosti, je vláda: tři roky po připojení optického kabelu mezi Venezuelou a Kubou, stále si není možné doma zřídit připojení na internet.

Dvě desetiletí používání dvou měň a stále se nezveřejnil plán na zastavení této ekonomické schizofrenie.  54 let vlády jedné strany a neblíží se den, kdy se budeme moci svobodně shromažďovat.

Půl století pochybení a chyb vlády, bez nejmenšího nastínení jakékoliv omluvy.

Pokud se bude pokračovat v tomto rytmu a ostrov se přejmenuje na zemi  „Nikdy víc“, kde budou kalendáře a hodiny zakázány.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s