Po boku Bradburyho, Čapka, Hurtada a Chavianové

Ostrov nekonečných lásek

Ostrov nekonečných lásek

Mezi to nejhodnotnější co jsem v dětsví vlastnila, patřila kolekce sci-fi knih. Jejich stránky zaplnily dlouhé hodiny mého života a dovolily mi poznat jiné světy a uniknout tak z  ploché reality. Mé sestře se nejvíce líbily příběhy o dalekých planetách, vesmírných lodích a mimozemských civilizací. Já jsem upřednostňovala fantastické příběhy, které byly pravděpodobnější, cítila jsem totiž, že se mohou kdykoliv stát: cesty časem, vědci manipulující s genetikou, stvoření oživlé z dávných dob, tak to byla má oblíbená témata.

Po boku Karla Čapka, Isaaca Asimova, Daíny Chavianové, Staniswlava Lema a Oscara Hurtada se moje dospívání stalo obdobím plným robotů, humanoidů, magických bytostí, létajících talířů a vzdálených galaxií. Během těchto let byly publikovány různé sbírky tohoto žánru, na zažloutlých stránkách s napěchovaným textem. V naší knihovně měla čestné místo Marťanská kronika, sbárka Chladný vzduch a Volání Cthulhu, geniální knihy Raye Bradburyho a román Obchodníci s vesmírem. Tyto knihy pro nás znamemenaly bránu do jiných dimenzí. 23. mezinárodní veletrh knih v Havaně, prezentoval ukázky autorů sci-fi. Z řad kubánských spisovatelů to jsou José Miguel Sánchez, píšící pod pseudonymem Yoss, ze zahraničních hostů vynikal ruský autor Serguei Lukianenko. Chybí tu ale slavné tituly tohoto žánru poslední dekády, který se stále vyvýjí a je čtenářsky přitažlivý. Hlavním důvodem je nedostatek financí mnohých vydavatelství, která si nemohou dovolit zaplatit autorská práva. Také se tento žánr určitým způsobem podceňuje, takže se nedokázal zařadit na seznam knih, které se budou vydávat.

Přesto se fantazie nedá potlačit, tak jako se nedá potlačit touha po objevení něčeho víc, než je tahle těžkopádná realita. To je to, co žene dopředu nás, milovníky sci-fi knih.

.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s