Venezuela s otevřenýma očima

Říká se, že nikdo se nepoučí z cizých chyb, že opakujeme chyby ostatních a  narážíme na stejné překážky. Skeptikové tvrdí, že lidé zapomínají, zavírají oči před minulostí a opakují ty stejné chyby. Venezuela ovšem tento úděl začla odmítat. Uprostřed reality poznamenané nejistotou, nedostatkem zboží a inflací se venezuelané snaží napravit poklesky, které trvaly příliš dlouho.

Tento jihoamerický národ, monitorovaný z Plaza de la Revolución, kterému vládne muž podněcuje násilí na těch co jsou jiní,se teď nachází před jedním z nejdůležitějčích rozhodnutí v její současné historii. Na výběr mají mezi totalitním režimem a demokracií. To o čem se na ulicích teď rozhoduje, není jenom pokračování vlády Nicoláse Madury ale i samotná existence autoritativního systému a kultu osobnosti, které kříží celou latinskou ameriku. Systém, který se schovával za prázdné tlachání podobné socialismu 21.století „revoluce skromných“, „sny Bolívara“, „nová levice“, ale jehož hlavním rysem je touha vůdců po moci, neefektivní ekonomika a omezování svobod.

Venezuelští studenti se rozhodli zatočit s vládnutím Hugo Cháveze po svém. Mladí a studenti vysokých škol byli v tomto případě hnacím motorem protestů. To je důkazem toho  že, Miraflores přišel o rebelskou a dynamickou část společnosti. Ačkoliv přívrženci vlády mluví o konspiraci vymyšlenou v zahraničí, stačí se podívat na fotky policistů a ozbrojených jednotek, které bijí demonstranty aby bylo jasné, odkud násilí pochazí.

Venezuela zažívá těžké okamžiky, jako všechno, co se právě probouzí. Oligarchové  se dobrovolně nevzdají moci a Raúl Castro se nenechá tak snadno připravit o slepici, co snáší zlaté vejce. Ale při nejmenším víme, že venezuelané se nevydají na stejnou cestu jakou na Kubě. vnutili nám. Poslušnost, strach, spoluvina, útěk jako jediná možnost vysvobození…to byly naše chyby. Venezuela je nechce opakovat, nemůže je opakovat.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s