Konstruktivní nebo chlácholivá kritika?

vigilancia_revolucionaria

Na schůzi zvedl ruku. Ředitel jim řekl, ať mluví na rovinu. Využil to tedy k tomu, aby řekl to, co v sobě již několik měsíců dusil. Začal o nízkých platech zdravotnického personálu. Potom o špinavých lázních, nedostatku vody, posledním rozbitém sterilizátoru, o protékání vody v celé nemocnici. Pokračoval o horku v čekárně, když se tam nahrnou pacienti, o nedostatku chirurgických nástrojů. Svoji řeč ukončil slovy: „Tohle nikdo nevydrží“. Sál se ponořil do nepříjemného ticha.

Když domluvil, někdo mu řekl, že jeho kritika nebyla kostruktivní, ale jen pouhá katarze. Takže už si nikdy na žádné schůzi nepromluvil.

Za argumentem, že je třeba, aby kritika byla přiměřená a poučná, se obvykle schovávají ti, co ve skutečnosti nechtějí slyšet žádnou kritiku. Pro ně znamená umět kritizovat, projevit úctu a všem lichotit. Nesmí se, podle těchto pochlebovačů, zpochybňovat systém ale ty, kteří mu nedovolí řádně fungovat. Být konstruktivní znamená, nekritizovat politické lídry a už vůbec ne ideologii. Také je důležité ukázat slepou víru, vše se vyřeší díky moudrosti „těch zhora“.

Jestliže  někdo překročí hranice tolerované kritiky, bude za to nést následky. Urážlivec, uplakánek… to jsou první urážky, které můžou narůst až k označení „agent CIA“, „kontrarevolucionář„, “ nepřítel národa“. Jeho poznatky nikdy nebudou oceněny, protože se nesnaží podlízat ani obviňovat sám sebe.

Kritika nepotřebuje jméno. Není konstruktivní nebo destruktivní. Měla by být vyřčena v celé své surovosti, bez toho aby se na něco bral ohled. Stejně jako léčivá mast, která se natírá na hnisavou ránu, tak i kritika bolí, nutí nás brečet, trýzní nás…ale léčí.

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s