Znehodnocení

prohibido

Pro buňky je těžké zůstat zdravé v nemocném těle. V nefungující společnosti zárodek funkčnosti vybuchne. Stejně tak, se nedají posílit jen vybrané etické hodnoty uprostřed prohry mravní integrity člověka. Zachránit zásady slušného chování znamená přijmout také ty, které se ne zcela shodují s vládnoucí ideologií.

Oficiální média se nás snaží svolat na záchranu ztracených hodnot. V závislosti na podání televizních komentátorů odpovědnost za zhoršení padá především na rodinu, školní party ale na nikoho z vlády. Mluví o špatné výchově, o hrubosti, o nedostatku solidarity. O šíření špatných návyků jako jsou krádeže, lhaní nebo pohodlnost. V zemi, kde byl vzdělávací systém, celý tisk a mechanismy produkce a kulturní distribuce  půl století monopolem výhradně jedné strany. Stojí za to zajímat se o to, kde se vzala ta zbídačenost?

Pamatuji si, že jako dítě se nikdo neodvážil nazývat někoho „pane„, protože to byl buržoazní přežitek. Protože oslovení soudruh“ bylo spjato s ideologickým přesvědčením, mnozí se začali oslovovat novými jmény. Bratranec“, mladík“, hej ty„, a existoval dlouhý seznam vět, které vycházejí z vulgárních výrazů. Nyní si v televizi stěžují, že jsme vulgární v tom, jak oslovujeme ostatní, ale kdo začal s tímhle úpadkem?

Kubánský systém vsadil na sociální inženýrství, a hrál si s individuální a kolektivní alchymií. Nejdokonalejší příklad, této nepodařené laboratoře je nový člověk.“ Tento Homus Cubanis vyrůstal se stínu obětí, poslušnosti a věrnosti. Uniformita byla neslučitelná s etickými zvláštnostmi každého domova. Takže aby se jí dosáhlo, milióny Kubánců byli vytrženi, kdykoliv se to dalo, z rodinného prostředí.

Chodili jsme do jeslí, kde byli děti staré pouhých 45 dní. Účastnili jsme se pionýrských táborů, jen co jsme se naučili první slova. Trávili jsme naše dospívání v přípravce na vysokou uprostřed ničeho. Stát věřil, že může nahradit naše rodiče, myslel si, že může změnit naše hodnoty, které jsme znali z domova a nahradí je novým komunistickým morálním kodexem. Ale výsledek se hodně lišil od toho, co plánovali. Nikdy jsme se nestali „dobrým člověkem“.

Také byli proti náboženství. Ignorovali, že by odlišná víra mohla předávat etické a morální hodnoty, které formovaly lidskou rasu a naše vlastní národní zvyky. Byli jsme stvořeni pomlouvat jiné, urážet prezidenty jiných zemí. Vysmívat se historickým postavám. Vyplazovat jazyk když projdeme kolem zahraniční ambasády. Vštípili nám „revoluční promiskuitu“ kterou oni sami praktikovali již od Sierra Maestra, vyzývali nás, ať se vysmíváme těm, o kterých mluvili dobře, byli vzdělaní nebo vykazovali nějaký druh vybranosti. To poslední nás učili tak intenzivně, že mnozí jsme se snažili mluvit sprostě, nevyslovovat některé hlásky nebo jsme zamlčovali naši sečtelost, aby nás nikdo neobvinil z toho, že jsme kontrarevolucináři nebo podivíni.

Jeden muž na nás z podia řval padesát let. Jeho výpady, nenávist, jeho neschopnost  vyslechnout protiargument, byli příkladné“ postoje, tak jak jsme se je naučili ve škole. Vyvolával v nás zmatek, neustálé napětí a autoritativně nás řídil. On, který si myslel si, že ví všechno, ve skutečnosti věděl velmi málo. Předal nám namyšlenost, zvyk neomlouvat se a lhát.  Tyto podvody lumpů a podvodníků, ty jim šli dobře.

Nyní, když etický obraz národa vypadá jako zrcadlo rozbité na podlaze, je povolána rodina, aby se postarala o nápravu. Žádají nás, abychom doma tvořili hodnoty, děti vedli ke kázni a disciplíně. Ale jak to udělat? Pokud my sami jsme byli vedeni k neúctě k těmto pravidlům. Jak na to? Pokud ještě ani nedošlo k sebekritice od vlády, kde ti, kteří si hráli na sociální inženýrství s našimi životy si ještě ani nepřiznali, co vlastně udělali.

Etické kodexy nejdou tak snadno znovu sestavit. Morálka znehodnocena veřejnými projevy, to nelze obnovit přes noc. A teď, jak napravit tuhle pohromu?

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s