Hrozba kubánskému tisku

„Noviny o tobě nemluvily…“ tak to si zpívá Joaquín Sabinta, mezitím co čte noviny Granma. Na titulní straně je, jako skoro vždycky, významné výročí. Oslava nějaké historické postavy, její připomínka, fráze, kterou někdo řekl před čtyřiceti nebo padesáti lety. Všechny stránky mají mají tenhle zatuchlý pach žurnalistiky, která se neodvažuje přiblížit realitě a vyhýbá se tak dnešku a přítomnosti.

Kubánský oficiální tisk nemůže být reformován, protože by spáchat sebevraždu. Chtěl-li by totiž informovat o národní realitě musel by se vzdát své úlohy: ideologické propagandy. Nestačí jenom změnit design svých webových stránek, ani přidat nové styly reportáží či zavést diváckou rubriku kde by se dali nahlásit zkorumpovaní úředníci. Musí jít ještě dále a zbavit se svých politických závazků a a jejich jedinou povinností by se měla stát pravda.  Ale, víme, že se to nestane.

Očekávám víc od tisku, který teprve vznikne  nebo se zajede, než od „nové oficiální žurnalistiky. Ale jsem si také vědoma, že informační činnost, kterou zajišťují občané, je bezprizorní a mimo zákon a musí se zlepšit. Informace není žádná zbraň. Události nesmějí být podávány tak, jak je chceme, ale tak jak k nim došlo.

Tematická rozmanitost nemusí stát proti obraně svobody či lidských práv. Existuje mnoho způsobů, jak něco sdělit a sdělit to hezky. Musíme tedy hledat způsob jak informovat a dostat se blíže k obyčejným čtenářům. Kreativita, troufalost a různé pohledy na věc nás pomohou být lepšími profesionály. Stojí za to, tuto cestu absolvovat.

Z mé strany se o to již pokouším. Odpočet pro spuštění digitálního média, který připravuji již čtyři roky, začal. Nová profesní výzva se blíží, ale nejsem v tom sama. Spolupracuji se týmem talentovaných lidí, který chce dělat novinařinu s velkým N.

V několika příštích týdnech se tento blog před Vašimi zraky změní na tiskové médium.

Budeme vděčni za každé povzbuzení!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s