Několik dní se službou Nauta

„Fronta je dlouhá, ale jde to rychle“, tak mě kdosi informuje před kanceláří telefonní společnosti Cubacel. Po hodině a několika slovních přestřelkách s ochrankou vstupuji do prodejny. Zaměstnankyně má zasněný výraz a říká, že tady se pouze registruje email Nauty, ale že se tam neinstaluje do mobilu. Chci ji trochu vyprovokovat tak říkám, že to nevadí, protože vím, jak se to dělá a již jsem si stáhla na internetu návod. Můj pokus vyjde a hned se mě ptá na zvláštní otázku. Mohla byste s tím pomoci jedné mé kamarádce, která neví jak to udělat?

Čtenář by tím neměl být překvapen, jsme totiž na Kubě a tady se míchá omezení s chaosem. Ta stejná firma, která by měla pomáhat svým klientů, je sama prosí o pomoc. Tak jí tedy pomohu s aktivováním emailu.

Poté co mi začala více důvěřovat, se ze znuděné prodavačky snažím vytáhnout nějaké informace. „Určitě se bude brzy nabízet i mobilní internet“, řeknu jakoby mimochodem. Nesouhlasné zamlaskání jakoby říkalo, že si nemám dělat iluze. Namítnu tedy, že jestli to půjde přes kabel z Venezuely, měli by rozšířit své služby. Prodavačka mi naznačí, že ten kabel je ale na jiné věci, zatímco si přiblíží prst k oku, na znamení ostražitosti.

Jdu domů a na každém kroku zakopávám. Dívám se totiž na svůj mobil a na obálku, která značí nové zprávy. První co udělám je, že napíši svým přátelům a rodině, že email @nauta.cu není ani spolehlivý ani bezpečný, ale… A připojuji dlouhý seznam nápadů, pro co by i tak mohl sloužit. Sice postrádá jistotu soukromí, ale mohu si zkontrolovat email kdykoliv ze svého mobilu. Požádám několik svých známých, aby mě zapsali k odběru národních i mezinárodních zpráv prostřednictvím emailu. Neuběhla ani hodina a mám ve svém mobilu záplavu informací a zpráv.

Několik příštích dní strávím prozkoumáváním toho, co služba nabízí, jaké má schopnosti a limity. Docházím k závěru, že na posílání fotek je daleko levnější než MMS. Předtím byla  jediná možnost poslat obrázek a zaplatit 2,30 CUC (2 USD) navíc s velmi pomalou rychlostí. Teď je možnost aktualizovat si Flickr, TwitPic nebo Facebook pomocí emailu za cenu 0,01 CUC za každý stáhnutý kilobajt. Průměrná webová fotka nepřesáhne 100 Kb,

Mezi výhody této služby patří možnost přijímaní a odesílání delších textů, rozhodně delších než běžných 160 znaků v SMS, mezi dalšími uživateli Cubaceku, kteří mají službu aktivovanou. Za prvních 48 hodin jsem dokázala přeposlat řetězec zpráv mezi ostatní aktivisty v různých částech Kuby. Doteď všechny zprávy došly. Ačkoliv v podmínkách smlouvy Nauto je pohrůžka zastavení služby, pokud se jí bude zneužívat proti svrchovanosti a nezávislosti státu.

Také jsem udělala několik pokusů spolehlivosti GPRS z různých provincií, nutné pro příjimání a odesílání zpráv. V Havaně, Santiagu de Cuba, Holguínu, Camagueyenu a Matanzas se dá připojit bez větších problémů. Pokud se o to nepokoušíte z určitých míst, kde není signál ani na volání, zbytek pokusů proběhl bez problémů.

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s