Ty synu, nevystupuj z davu

 

Foto: Silvia Corbelle

Připravuješ si tašku do školy a z kuchyně slyšíš starou písničku své matky: „Do ničeho se nepleť, aby tě nezatáhli i do jiných věci“, to na tebe vždycky křičela z kuchyně. Tak jsi šel ráno do školy, uzavřený do sebe, aby tě snad ani neviděli. Zazvonil zvonek a vešel jsi do třídy, tam již byla učitelka dějepisu s její upravenou verzí minulosti. Věděl si, že to nebylo tak jak ona říká, protože jsi to četl v dědečkových knihách jinak. Ale nic jsi neřekl, abys neměl problémy.

Začal jsi mutovat a už jsi byl voják povinné vojenské služby. Naučil jsi se, jak přežít. Takže když na tebe důstojník zaječí a chce aby ses víc snažil. v hlavě si jen opakuješ, že je lepší, aby si tě radši nevšímali. Proplouvat nedotčeně, nezaplést se, zabránit tomu aby tě vnímali, to byl tvůj cíl toho věku. Neřekl jsi své nápady, nenavrhl jsi změny. Tvoji šéfové od tebe slyšeli jenom: „Ano, pane!“. Poté jsi začal chodit na univerzitu, tvým cílem bylo získat diplom bez toho aby si se zapletl do problémů.

Narodily se ti děti. Odmala jsi jim četl slabikář předstírání. Snad se nebudou vymykat, to přináší problémy. To si jim i vtloukal do hlavy od té doby, co tomu trochu rozuměly. Tímhle jsi prodloužil cyklus předstírání a přenesl ho na své potomky. Tak jak to kdysi udělali tvoji rodiče.

Nevyšel jsi z toho ale bez újmy. Nejsi ten uličník co napálil ostatní, ale šidil jsi sám sebe. Od toho všeho potlačování, zamlčování myšlenek a názorů, strachu vyslovit co si myslíš jsi se změnil v průměrného člověka, kterým jsi dnes. Člověk ochočený systémem.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s