Šikana na Kubě?

El abuso escolar afecta a miles de estudiantes en Cuba. (14ymedio)

Damaris má skoro 40 let a na tváři různé jizvy. Udělala jí je spolužačka v páté třídě sponkou na vlasy. Stalo se to uprostřed hodiny a kvůli hádce o tom, komu patří tužka, na ni soupeřka zakřičela: Čekám tě o čtvrt na pět! To je nejhorší výhružka, kterou může žák  kubánské základní školy slyšet. Ta věta stačí, aby se vědělo, že na konci vyučování bude třeba prokázat sílu a převahu ránami pěstí nebo škrábanci.

Yosniel dopadla hůře. Skočila z vodní nádrže přípravného univerzitního centra República Popular de Rumanía, poté co musela měsíce snášet posměch svých spolubydlících na koleji ohledně velikosti její hlavy. Dopadla přesně na poklop cisterny a nic ji nemohlo zachránit. Další den v průběhu pohřbu stejní studenti, kteří se jí vysmívali, projevovali ve velice chudé čtvri Romerillo lítost rodině zemřelé.

Nicméně tento problém se dotýká  zámožných stejně jako chudých. Studené kovové ostří prošlo skrz srdce Adriana, také v přípravném stipendijním univerzitním kurzu, protože někdo silnější než on se rozhodl, že mu vezme jeho Conversky. Rodiče mrtvého byli vojáci, ale i tak nemohli pochopit, že ve škole, kde se měl chlapec zformovat v muže, to dopracovali ke stejné šikaně jako ve vězení.

Na druhou stranu, Cecilie, byla s těch, co vždycky bili a nenechali si nic líbit. Vybírala si sukni k uniformě podle toho co měli ve skřínce nejslabší spolužačky. Jednoho dne ale narazila na vyhublou holčičku, s mezerou mezi zuby, která ji nožem vyrobeným z pilky rozřízla obličej.

Násilí ve škole, šikana, je téma, o kterém se  v národních denících sotva mluví, ale ovlivňuje stovky a tisíce studentů v celé zemi. Mezi nejvíce znepokojující rysy tohoto problému patří spoluvina nebo nezájem ze strany učitelů. Mnohdy učitelé hledají pomoc u těchto tvrďáků, aby tak dostali pod kontrolu zbytek žáků. Výsledkem je oficiální uznání naparování a zneužívaní.

Jak to ohlásit? Nikdo neví. Neexistuje žádné telefonní číslo, kam by se oběť šikany mohla obrátit. Žádný oběžník Ministerstva školství k ochraně postižených šikanou. Rodiče obvykle na šikanu reagují radami jako „dej mu do nosu“ nebo „ukaž mu, kdo jsi.“ Učitelé se nechtějí plést do rvačky a mnozí ředitelé škol na svoji obranu říkají: „S tímhle uličníkem si už nevíme rady.“

Jisté je, že o šikaně ve škole se nemluví, nediskutuje se o ní, neptá se na ni…mezitím, Cecilie  někde berou slabším uniformy, zraňují  spolužačce z lavice obličej sponkou, nebo se někomu vysmívají kvůli velikosti hlavy, až ho doženou k sebevraždě.

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s