Ach, Marjánka!

Livie odjela na dovolenou a nechala svým přátelům na starost to nejcennější, co v životě měla. Nebylo to dítě, ani domácí mazlíček ani jeden z těch  na Kubě uctívaných domácích spotřebičů. Její „nejmilovanější“ byla rostlinka marihuany, vzrostlá, pravidelně zalévaná a připravená na ubalení prvních cigaret. Nevšímavý k potřebám této rostliny, rozhodly se vystrašené „chůvy“ umístit ji za okno, daleko od očí sousedů a potenciálních udavačů. Přežila, ale když se vrátila její majitelka z dovolené, přísahala, že již nikdy více nenechá v nezkušených rukou svoji úrodu.

Není to ojedinělý případ. Marihuana je důvěrně známá v životech všech Kubánců. Média o ní nemluví, nepotřebuje reklamu, aby byla populární. Jde cítit na večírcích , stejně jako ve vzduchu na některých veřejných koncertech a dá se vyčíst z přimhouřených očí ne mála z těch,co vystupují v samotné národní televizi. Je to tak, je tady a nejen pomocí „pacas“ (balíčky s drogami, které vyhazují dealeři z lodí, když jsou pronásledování) které se dostanou na pobřeží. Ačkoliv jak říká tisk, zlo vždy přichází z venčí, pěstuje se i made in Cuba marihuana s chutí a vůní země z palmových hájů a polí marabu.

 

Kubánská hudební scéna zná sestřenici Marii moc dobře. Někteří si nedokáží představit skládat hudbu bez věčné kamarádky, která jim „šeptá slova do ucha“. Rodiče těchto závislých se utěšují tim, že je to lepší než kokain. Je měkčí, léčebná, šťastnější, to si říkají aby se uklidnili. Nicméně za zjevným sociálním přijetím této rostliny je ukryta debata, kterou kubánská společnost odkládala příliš dlouho. Legalizovat nebo trestat? To je to dilema. Otázka, která jen když ji veřejně proneseš, z tebe udělá nepřítele.

 

Tito tak staří pánové, kteří nám vládnou…nám, zabránili debatovat o moderních věcech. Chci žít ve společnosti, kde se bude otevřeně mluvit o léčebných účincích nebo zakázaní trávy. Sním o tom, že budu žít v zemi, kde můj 19letý syn se bude moci účastnit sociálních polemik kolem povolení nebo trestání rostliny, o kterou se Livie stará skoro s láskou.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s