„Casting“ kvůli zaměstnání

Eugenia přišla po třiceti letech o práci v kanceláři Ministerstva dopravy. Stala se „přebytečnou“ jak jí vysvětlili nadřízení před tím, než jí nabídli místo dělnice. Ona se ale zdráhala pokládat cihly a míchat maltu a tak se vrhla na soukromý pracovní trh aby viděla, co najde. Její možnosti nejsou velké. Nemluví cizím jazykem, nikdy nepracovala s počítače, a nemůže nabídnout reprezentativní vzhled mládí.

Jedna kamarádka ji zaregistrovala na webové stránky o hledání práce. „My nebereme zaměstnance s zubní protézou“, to jí řekli na prvním pohovoru, kde se hlásila na místo ulízečky v domě, který se pronajímá cizincům. Majitelka domu chtěla ženu, která je „čistotná, málo toho namluví, nekouří a je zdatná“. Přijmuli jinou a Eugenie se rozhodla zaměřit na tělesnou stránku.

Obarvila si vlasy, koupila si nové boty, a obešla různé kavárny a restaurace v centru Havany. S více než 50ti lety jí skoro všude kde byla řekli, že v kuchyni už mají plno a na obsluhu se nehodí. Eugenie si všimla, že za pulty podniků a obsluha stolů jsou skoro vždycky mladé, štíhlé ženy s vyvinutým hrudníkem.

Vy pocházíte z Havany, že? Na to se jí zeptali na jednom místě, kde hledali někoho na praní a žehlení. Eugenie se narodila v Holguínu a téměř celý život žije v Havaně, ale majitelce prádelny to nestačilo. Chceme lidi z Havany, aby potom nebyli problémy s příbuznými, kteří přijdo a chtějí se nám vetřít do domu.

Jedna sousedka jí doporučila starat se o důchodce. Jednalo se o vysloužilého vojáka, který se sotva sám postavil z kolečkového křesla. “ Před ním se nesmí říct nic špatného o Revoluci“, doporučili jí děti staříka, kterému by měla dávat najíst, měnit mu oblečení a číct mu noviny Granma. Nakonec Eugenie práci také nezískala.

Na několik dnů si načšla hlídání dětí, ale bylo to pouze na týden, protože „jestli neumíš zpívat a neznáš hry pro děti, moje dítě se nudí“, to jí řekla matka toho malého. Eugenie umí pouze vyplňovat formuláře, dávat razítka a souhlasně kývat hlavou během dlouhých schůzek její firmy. Na dnešním pracovním trhu nemůže soupeřit.

Včera ji upozornili na místo umývače nadobí. „V pracovní době nemůže vycházet z kuchyně“, vysvětlil jí kuchař. „Je lepší, když ji zákazníci nevidi“, zdůraznil jí, když jí potvrdil že ji vezmou na zkoušku.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s