„Casting“ kvůli zaměstnání

Eugenia přišla po třiceti letech o práci v kanceláři Ministerstva dopravy. Stala se „přebytečnou“ jak jí vysvětlili nadřízení před tím, než jí nabídli místo dělnice. Ona se ale zdráhala pokládat cihly a míchat maltu a tak se vrhla na soukromý pracovní trh aby viděla, co najde. Její možnosti nejsou velké. Nemluví cizím jazykem, nikdy nepracovala s počítače, a nemůže nabídnout reprezentativní vzhled mládí.

Jedna kamarádka ji zaregistrovala na webové stránky o hledání práce. „My nebereme zaměstnance s zubní protézou“, to jí řekli na prvním pohovoru, kde se hlásila na místo ulízečky v domě, který se pronajímá cizincům. Majitelka domu chtěla ženu, která je „čistotná, málo toho namluví, nekouří a je zdatná“. Přijmuli jinou a Eugenie se rozhodla zaměřit na tělesnou stránku.

Obarvila si vlasy, koupila si nové boty, a obešla různé kavárny a restaurace v centru Havany. S více než 50ti lety jí skoro všude kde byla řekli, že v kuchyni už mají plno a na obsluhu se nehodí. Eugenie si všimla, že za pulty podniků a obsluha stolů jsou skoro vždycky mladé, štíhlé ženy s vyvinutým hrudníkem.

Vy pocházíte z Havany, že? Na to se jí zeptali na jednom místě, kde hledali někoho na praní a žehlení. Eugenie se narodila v Holguínu a téměř celý život žije v Havaně, ale majitelce prádelny to nestačilo. Chceme lidi z Havany, aby potom nebyli problémy s příbuznými, kteří přijdo a chtějí se nám vetřít do domu.

Jedna sousedka jí doporučila starat se o důchodce. Jednalo se o vysloužilého vojáka, který se sotva sám postavil z kolečkového křesla. “ Před ním se nesmí říct nic špatného o Revoluci“, doporučili jí děti staříka, kterému by měla dávat najíst, měnit mu oblečení a číct mu noviny Granma. Nakonec Eugenie práci také nezískala.

Na několik dnů si načšla hlídání dětí, ale bylo to pouze na týden, protože „jestli neumíš zpívat a neznáš hry pro děti, moje dítě se nudí“, to jí řekla matka toho malého. Eugenie umí pouze vyplňovat formuláře, dávat razítka a souhlasně kývat hlavou během dlouhých schůzek její firmy. Na dnešním pracovním trhu nemůže soupeřit.

Včera ji upozornili na místo umývače nadobí. „V pracovní době nemůže vycházet z kuchyně“, vysvětlil jí kuchař. „Je lepší, když ji zákazníci nevidi“, zdůraznil jí, když jí potvrdil že ji vezmou na zkoušku.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s