A Google dorazil do Havany!

Už jste se někdy pokoušeli vysvětlit Google někomu, kdo ho nezná? To se mi stalo před pár dny s jednou ani ne desetiletou holčičkou ze sousedství, která se mě zeptala: „A co je to ten vyhledavač?“ Nechtěla jsem zabíhat do technických podrobností, takže jsem jí neřekla nic o algoritmu, který využívají tyto služby pro třídění informací, ani jsem jí neřekla o „pavoucích“, kteří se spouští po celé síti a prohlíží si stránky, a o to méně o závodu v umisťování se na jeho seznamech, kterým jsou mnozí tak posedlí. Namísto toho jsem jí odpověděla způsobem, kterému mohla porozumět: „Google je jako kouzelné zrcadlo z pohádky. Můžeš se ho zeptat, na co chceš a ono ti dá tisíce možných odpovědí.“

Google_CYMIMA20140628_0010_18

Minulou noc Google zaklepal na naše dveře. Není to jen nějaká metafora, vyhledávač nás přišel vyhledat. Byla tam celá řada zástupců nejpopulárnějšího z vyhledávačů, nahlížející do našich životů a do našeho zaměstnání. Před nimi jsme nemuseli řešit textové popisky, klíčová slova ani přísný pagerank. Tohle byli lidé s pevným objetím, kteří se usmívali a zkoumali dům podivujíce se našim technickým vynálezům a našemu hladkosrstému psovi. Jared Cohen, Brett Perlmutter a Dan Keyserling se obtěžovali vystoupat až do čtrnáctého podlaží budovy a sdílet s námi novinářskou redakci sice bez internetu, ale zato s obrovským závazkem k dnešní kubánské realitě.

Zeptala jsem se jich, jestli už se někdy připojili k internetu z nějakého veřejného místa. „Pomalý, velmi pomalý“… vysvětlovali. Poté jsme diskutovali o budoucnosti, o závazku ke kubánské internetové veřejnosti a úlevě plynoucí z toho, že jsou si vědomi obtíží z oblasti informatiky, které nás na ostrově trápí. Už před tím jsem se bavila s Ericem Schmidtem a pochopila, že za jeho bystrým pohledem a za jistotou jeho slov lze vytušit jednoduchou genialitu stránky Google.

Byl to technologický večer bez technologie. Nikdo nevytáhnul mobil, aby se podíval na web – to na Kubě není možné – nikoho nenapadlo nám předvést poslední skicu, ani nám v číslech prezentovat velikost společnosti, pro kterou pracují. Měli jsme ohromné štěstí, že jsme mohli stát před kouzelným zrcadlem, ale nekladli jsme mu otázky ani nechtěli odpovědi. Jen jsme mu popsali, kdo jsme a kterým směrem se ubíráme.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s