Od trajektové linky k internetové

Pár zvědavců sedících na havanském nábřeží se včera dívalo směrem na druhou stranu moře, na ten bod na horizontu, kde leží sny tolika Kubánců. Pár hodin předtím se začaly šířit zvěsti, podle kterých Spojené státy americké autorizovaly „jistá specifická oprávnění pro provoz trajektové osobní linky“ na Kubu. Tyhle zvěsti stačily k tomu, aby si mnozí začali pohrávat s myšlenkou, jak by se asi změnila tahle země, kdyby byla spojena lodí s tím druhým břehem. Tisíc a jedna iluze se rozvíjely v posledních hodinách, ačkoliv stále ještě schází, aby ty čtyři námořní společnosti, autorizované ministerstvem financí, získaly povolení kubánských úřadů.

Hueso-La-HistoryMiami-Archives-Research-Center_CYMIMA20150220_0007_16

Nicméně symbolický efekt tohoto zmírnění dosahuje do výšin, které přesahují toto politické gesto. Žijeme na ostrově a to způsobilo, že má pro nás moře podobu nepřekonatelné hranice, zdi, která nás odděluje od světa. Když se Kubánec připravuje na návštěvu jiné země, zřídka používá sloveso „cestovat“, obvykle se spíše odvolává na dramatičtější slovo „odejít“. Musíme vystoupit z izolace, abychom se někam dostali. Katamaran, který by přijížděl z Floridy každý den k našim břehům, rozbíjí – alespoň metaforicky – tuto geografickou izolaci, tak využívanou k politickým cílům posledních padesát let.

Lidé z ulic bez pochyb očekávají více než jen alegorie. Naděje se nyní upírají k možnému zlevnění cestování kubánských Američanů díky tomuto novému námořnímu spojení. Mnozí sní o tom, že v podpalubí těchto plavidel dorazí také zdroje pro soukromé podnikání, zemědělství i pro soukromý život. Po „dílech, které potřebuji pro mou Ladu“ toužil včera Cheo, inženýr, který se stal taxikářem a jehož bratr mu v Miami koupil pár náhradních dílů pro jeho sovětský vůz, ale zatím mu je nebyl schopen poslat, protože „to hodně váží a letadlem to vyjde moc draho“.

Odpoledne diskutovali dva muži v přeplněném omnibuse, zda kubánská vláda povolí, aby přístav pro tyhle trajekty byl v Havaně. „Ani blázen by to nepovolil, chlapče,“ pokřikoval ten starší a pokračoval: „Nedovolí, aby sem vplula loď s americkou vlajkou, dovedeš si to vůbec představit?“ Ten mladší nicméně stočil debatu ke svým zájmům: „To, co nám schází vedle linky trajektu, je, aby se vzchopili a zajistili nám taky internetovou linku,“ zakončil s ironickým úsměvem.

Zdá se, že jsou Kubánci připraveni dohnat ztracený čas. Protlačit se do světa všemi možnými cestami. Proměnit to moře, které bylo takovou dobu bariérou, v cestu, v silnici, ve spojení.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s