Od Ubre Blanca k sedminohému býkovi

To výjmečné, to jedinečné, to byla po dlouhou dobu naše naděje. Na tomto ostrově musela být Atlantida, narodil se tu reinkarnovaný Alexandr Veliký a žila tu i kráva, která nadojila nejvíce litrů mléka v historii lidstva. Podobně jako malé děti jsme potřebovali cítit, že nás nikdo nepřekonal, a že to obvyklé zůstává daleko od našich hranic.

vaca-Ubre_Blanca_CYMIMA20140801_0003_13Ubre Blanca (Bílé Vemeno), kráva, která byla zapsána v Guinesově knize rekordů, byla obětí na oltář této národní a politické marnosti. Pominuly časy těch přehnaných hospodářských úspěchů a teď už nezbývá, než se chlubit anomáliemi.

Muñeco, je sedminohý býk. Místní tisk představil jeho životní příběh, od divokého telete narozeného ze dvou chovných zvířat rasy zebu a nakonec adoptovaného chovatelem Diegem Vera Hernándezem v oblasti Trinidad. To, co odlišuje tento exemplář od tolika jiných, které zemřou hladem a žízní na kubánském venkově, je, že mu na hřbetě poblíž zátylku vyrostly tři další končetiny a jedno varle. Jeho anatomie rekapituluje vše, co potřebuje oficiální rétorika: Na jedné straně to neuvěřitelné a na druhé ta špetka mužnosti, která nemůže chybět ničemu a nikomu chlubícímu se nálepkou Made in Cuba.

Tři Muñecovy končetiny ho zachránily od ilegální oběti, v rámci které hynou mnozí jeho druhu z důvodu potřeb a špatného hospodaření, které vykazuje dnešní systém. Tenhle kousek jiného býka, který mu visí na zádech, ho jednoho rána osvobodil od řeznického nože, jelikož si jakýsi bystrý chovatel uvědomil, že má před sebou cirkusové zvíře, které se dá ukazovat novinářům a na zemědělských trzích. Ale není valného rozdílu mezi tímto domácím mazlíčkem s nezbednými geny a tou krávou, která kdysi představovala veškeré naše naděje, že uvidíme téct mléko po ulicích, a že budeme zaplaveni továrnami na sýry a jogurty.

Ubre Blanca zemřela kvůli přehnaným požadavkům jednoho vůdce na výsledky, ale Muñeco přežil kvůli pýše tohoto národa zatíženého svými vlastními anomáliemi.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s